Projekty & aktivity

Login

Password

TOPlistPočet prístupov
Festival Biodiverzity I.
16.10.2004

Festival Biodiverzity I.

Pri príležitosti Svetového dňa potravín pripravilo občianske združenie Fontis pre základné a stredné školy Festival Biodiverzity.
Autor príspevku: Ľuboš Trubíni

Dňa 16. októbra 2004 sa uskutočnil na rodinnej farme Mašekov mlyn Festival Biodiverzity pri príležitosti Svetového dňa potravín. Festivalu biodiverzity, ktorý organizovalo občianske združenie Fontis, sa zúčastnili: Základná škola sv. Vojtecha vo Vrábľoch, Základná škola sv. Don Bosca zo Zlatých Moraviec a Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru z Bratislavy. Počas festivalu sme oslavovali Svetový deň potravín. Ústredným heslom celého podujatia bolo - Viac hláv, viac kapusty!

Žiaci si na úvod vypočuli zaujímavú prednášku o biodiverzite (rôznorodosť potravín) v podaní pána Michala Demeša, vrábeľský historik Jozef Trubíni odprednášal žiakom pútavú tému o dejinách mlynov na strednom Požitaví a spomenul tiež, že túto tému spracúva do knižnej podoby. Po ňom vystúpil s krátkym slovom akademický sochár Marián Huba, ktorý konštatoval, že bude rád, ak talentovaní žiaci z vrábeľských alebo zlatomoraveckých škôl po skončení základnej školy nastúpia na Školu úžitkového výtvarníctva v Bratislave.

Po prednáškach sa učitelia spolu so žiakmi pustili do práce a začali tvoriť zaujímavé výtvarné diela. Žiaci tvorili z rôznych druhov korenín, semiačok, kávy... obrazce, ktoré obsahovali témy ako napríklad Jedlo, Správna výživa a pod.

Na konci všetky obrazy zhodnotil akademický sochár Marián Huba, a keďže všetci boli víťazmi, domov si odniesli biologicky čistú "kapustnú hlavu".

Posledným a najlahodnejším bodom tohto zaujímavého podujatia bolo malé občerstvenie v podobe výbornej kapustovej biopolievky, ktorú sme pripravili podľa knihy Varíme aj bez skúseností od pani spisovateľky Eleny Paulenovej.